Sussex Royal Hesabının Hikayesini Duydunuz mu?

Instagram'a kayıt olmak istediğiniz zaman ne yaptınız? Önce bir kullanıcı ismi belirlediniz öyle değil mi? Çoğumuz ilk önce gerçek adını sorguladı sonra yanına ya uğurlu rakamını yazdı ya da çeşitli işaretlerle vs. denedi. Sonunda bir

Instagram’a kayıt olmak istediğiniz zaman ne yaptınız? Önce bir kullanıcı ismi belirlediniz öyle değil mi? Çoğumuz ilk önce gerçek adını sorguladı sonra yanına ya uğurlu rakamını yazdı ya da çeşitli işaretlerle vs. denedi. Sonunda bir sosyal medya kimliğine sahip oldu. Tabii öncelikle Instagram’ın kullanma şartlarını peşinen kabul ettik.

Tabii konu Meghan Markle ve Prens Harry hesap açmak isteyince tam olarak böyle gerçekleşmedi. Düşünsenize beraberce evlerinin (geçici) salonunda oturmuşlar. Bir yandan çocuk tekmelerken bir taraftan Meghan Instagram’da isim bakıyor. “@SussexRoyal ismi alınmış hayatım, ne olsun? Benim doğum günümle seninkini birleştirsek?” Tabii öyle olmadı. Onun yerine SussexRoyal ismini, Instagram eski sahibinden alıp kraliyet çiftine verdi. Orta yaşlı bir Ingiliz Bey’i olan hesabın eski sahibine de @_SussexRoyal_ ismini atadılar. Böylece sorun çözülmüş oldu.

Peki bunu nasıl yaptı Instagram, ya da buna hakkı var mıydı? derseniz, işte o zaman Instagram’ın kullanma şartlarına geri dönmek gerekiyor. Hani başta da bahsettiğim, kayıt olurken okumaksızın tamam dediğimiz. Bu şartlara göre Instagram bize kendi platformu üzerinde bedava bir alan açıyor. Siz de o alanı (edep çerçevesi içinde kalarak) istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. Ama Instagram üzerinde ister Kim Kardashian’ın olsun, ister benim senin  ya da Nike markasının olsun isim hakkı yine sosyal medya platformuna ait ve istediği değişikliği yapmakta da özgür.

Bu örnek sosyal medya hesaplarına zaman, proje ve pazarlama anlamında büyük yatırımlar yapan Influencer hesapları için aslında önemli bir konu. Çünkü başka hangi mecra olursa olsun isterseniz dergi yayın adı, isterseniz web sayfası, marka ismi vs. hepsi yasalar ile korunmakta ama sosyal medyanın kendi dünyası ve kendi yasaları var.

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.