Thank You For Remembering, Signore Versace.

"Lago di Como, no?" "That’s right. Thank you for remembering, Signore Versace.” 21 Ocak akşamı Fox Crime'da Türkiye yayınına başlayacak olan "American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace" dizisinin Amerika'da gösterimi geçtiğimiz hafta başladı. Ve ilk bölümü

Gianni_Versace_Dizisi_Hakkında_Notlar

“Lago di Como, no?”

“That’s right. Thank you for remembering, Signore Versace.”

21 Ocak akşamı Fox Crime’da Türkiye yayınına başlayacak olan “American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace” dizisinin Amerika’da gösterimi geçtiğimiz hafta başladı. Ve ilk bölümü seyircisini sevenler/şimdiden nefret edenler olarak ikiye böldü.

American Crime Story dizisinin ilk sezonunda OJ Simpson’ın akıl almaz beraati ile sonuçlanan dava dönemini izlemiştik. 90’lı yıllarda dünyanın her tarafında haber bültenlerinden davanın gerçeğini görmüş olanlar, Amerikalılar kadar olmasa da diziye büyük ilgi göstermişti. O dönemin tanıkları ve tv kritikleri de diziye çok yüksek not vermişlerdi. Özellikle detaylı ve titiz anlatımı ile oyunculuk kalitesi için.

the-assassination-of-gianni-versace-american-crime-story-donatella-penelope-cruz

Gianni Versace’nin 1997 yazında kurban gittiği cinayeti anlatan dizinin ikinci sezonu ise şimdiden sert eleştirilerle karşılaşıyor. Daha projenin duyurulması ile Versace ailesi, gerçekle hiçbir ilişkisi olmadığına dair bir basın açıklaması yayınlamıştı. Onların bu kadar çabuk hüküm verebilmesini sağlayan da dizide anlatılan kurgunun Maureen Orth adlı bir gazeteci yazarın kitabından adapte olması. Kitaptaki bazı bilgiler kulaktan dolma, tabansız ve gerçek dışı Versace Familyası’na göre. Bu proje ile ilgili kafaları karıştıran çok yön var. Mesela bir tanesi, Conde Nast Grubu’nun (Vogue ve Vanity Fair gibi yayınların sahibi medya kuruluşu) hem Versace ailesiyle bu sene MET galadan tutun diğer bazı etkinlik, defile ve projelerde bu kadar yakın çalışırken bir taraftan da diziye destek vermiş olması. Gianni Versace’nin ölümünün 20. yılında markanın çok büyük PR çalışmalarına imza atıp da bu diziye “gönülsüz” yaklaşması. Ailenin sert bir dille diziyi eleştirmesine rağmen Donatella Versace’nin kendisini canlandıran Penelope Cruz’a dev çiçeklerle jest yapması gibi gibi…

Tüm bunları bir tarafa bırakıp diziyi izlemeden önce neler bilmemiz gerekiyor derseniz işte bazı noktalar!

Andrew Cunanan Kimdir?

Temmuz 1997’de bir sabah, Miami Beach’deki malikanesinin önünde 90’ların efsane moda tasarımcısı Gianni Versace’yi yüzünden ve boynundan vurarak ölüme götüren 28 yaşında yarı Filipinler kökenli bir gençtir. Aynı yıl içinde Versace’ye gelene kadar 4 kişiyi daha öldürmüş olan Cunanan, hali hazırda FBI’ın en çok aranan 10 listesinde de yer alıyordu. Cunanan’nın daha önce öldürdüğü kişiler arasında multi-milyoner bir aile babası olan Lee Miglin de var. Minneapolisli eski teğmen Jeffrey Trail de. San Diego’da büyüyen Cunanan, okul sonrasında çeşitli şehirlerde “sugar daddy” avına düşen, zaman zaman kendi-geçmişi-ailesi hakkında hayal ürünü hikayeler anlatan (dizide bu hikayeleri de dinliyoruz), orta sınıf bir jigolo olarak tanımlanıyor.

Andrew_Cunanan_Kimdir

Gianni Versace ve Cunanan Önceden Tanışıyor Muydu?

Bu cinayetin çözülmesinde yaşanan en büyük zayıflık, olayın şahitleri ve aile/yakınlar tarafından çok az bilgi aktarılması oluyor. Hatta Amerikan tarihindeki en başarısız polis operasyonlarından biri olarak anılıyor. En çok merak edilen, Versace ve katili birbirlerini önceden tanıyorlar mı mevzuu. Kitabın yazarının birçok kişi ile yaptığı röportajlar sonucu öğrendiği en net anı, San Francisco’daki Colossus adlı bir gece kulübünün VIP bölümünde geçiyor. Carpiccio Operası için San Francisco Operası’na köstüm tasarımı yapan Gianni Versace, gösterim sonrası gece kulübüne geliyor. Orada Cunanan’a “Lago di Como, no?” diye soruyor (Como Gölü kıyısındaki Villa Fontanella’da yaptığı partilerden birinden mi hatırlıyorum? demek istiyor ki, bunun yakın çevresinin anlattığına göre beğendiği birine yaklaşmak için kullandığı bir açılış cümlesi olduğu biliniyor). Cunanan da onu hiç bozmuyor. “Evet, doğru” diyor ve devam ediyor “Thank you for remembering, Signore Versace”. Fakat Versace ailesi tüm bu hikayeyi ya da başkaca anlatılan (aynı çevrede volta attıkları için birbirlerine kuyrukları çarpmıştır) önermelerin hepsini (all together) reddediyor. Halen.

Andrew Cunanan Gianni Versace’yi  Neden Öldürdü?

Bununla ilgi 3 baskın teori var.

Birincisi: Andrew Cunanan’ın Gianni Versace’yi tanıdığı ve onun yaşam tarzını, edindiği başarıları, şöhretini kıskanması. Ona göre Gianni Versace şanslı, o şanssız. Halbuki o da onun kadar zeki ve yetenekli ama şanssız olduğu için onun kadar başarılı olamıyor. Tam tersi harcanıp gidiyor. İşte tüm bu içinde biriken öfkeye dayanamayan genç bir sabah Versace’yi kafasından vuruyor.

İkincisi: İtalya’nın Calabria bölgesinden olan Versace, annesinin terzilik yaptığı dönemden beri mafya ile ilişkileri olan bir klişeden geliyor. N’drangheta isimli örgüt/mafyanın Versace’nin işleri ile parasını akladığı iddia ediliyor. Hatta bir dönem sonra Gianni Versace’nin mafyanın kara kaplı defterine kabarık borçlar yazdırmaya başladığı söyleniyor. Bu nedenle yaşamına kast eden tehditler alan tasarımcının öldürülmeseydi bir süre sonra basına mafya ile yaşadıklarını itiraf edeceği de ekleniyor. Bu versiyonda Cunanan kiralık katil olarak azmettiriliyor.

Üçüncüsü: O dönem hala ölümcül bir veba olan AIDS, Cunanan’ın en büyük korkularından biri. Hatta çevresindekilere eğer bir gün bu hastalığa yakalanacak olursa tüm ilişkiye girdiği insanları öldüreceğini, Amerika’nın bir ucundan öbürüne katliam yapacağını söylüyor. Versace’nin de son döneminde çok hasta göründüğü, çok ilaç aldığı, tedaviler gördüğü kulaktan kulağa aktarılanlar arasında. Bu iddia ile ilgili en net sözü yine kitabın yazarı Orth söylüyor. Adli tıpta yapılan otopsiden sonra raporu gören bir polis Versace’nin HIV pozitif olduğunu aktarıyor yazara. (Galiba ailenin yazara en çok kızdığı da bu nokta oluyor). Bu arada katilimiz HIV negatif çıkıyor.

Cinayetten Sonra Andrew Cunanan’a Ne Oluyor?

Cunanan, Nisan ayından Temmuza kadar süren cinayet turnesini Versace’yi öldürdükten 8 gün sonra bir intihar ile noktalıyor.

gianni-versace-edgar-ramirez

Gianni Versace – Edgar Ramirez

American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace Dizisinde Kim Kimdir?

Dizide Gianni Versace’yi Edgar Ramirez, kız kardeşi Donatella Versace’yi Penelope Cruz, sevgilisi Antonio D’Amico’yu Ricky Martin, katil Andrew Cunanan’ı ise Glee Projesi’nden hatırlayacağınız Darren Criss oynuyor. Dizinin yapımcısı Ryan Murphy.

Versace_Como_Villa_Fontanella

Como Gölü’ndeki Villa Fontanella’ya Ne Oluyor?

Gianni Versace’nin çok sevdiği Villa Fontanella 2008 yılında Rus milyarder Arkady Novikov’a 26 milyon Pound’a satılıyor. Para, Versace Moda Evi’nin mali durumunun “sanite edilmesi” kapsamında bir dizi önlemin yanı sıra kullanılıyor.

çağla bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.