Toplanın, Dondurma Tarifi Veriyorum!

Yazın tatlı dendiği zaman tabii ki aklıma renk renk, çeşit çeşit dondurmalar geliyor sizin gibi. Son dönemde her şeyi evde yapmaya çalışma gibi garip bir hastalığa tutulduk ya dondurma neden olmasın? Çocukken bir komşumuzda dondurma makinesi

Yazın tatlı dendiği zaman tabii ki aklıma renk renk, çeşit çeşit dondurmalar geliyor sizin gibi. Son dönemde her şeyi evde yapmaya çalışma gibi garip bir hastalığa tutulduk ya dondurma neden olmasın?

Çocukken bir komşumuzda dondurma makinesi vardı. O dönem moda olan Roma dondurmasından yapardı (hem de iki renkli). Çok başarılı değildi çünkü ev tipi küçük bir makineydi ama evdeydi ve en güzel Ali Dondurma’dan daha iyiydi bize göre. Ayrıca bu Amerika’dan gelen muazzam makineyi sağda solda abartarak anlatırken sanki evin mutfağına Disneyland’ı getirmişler hissi yaratırdık.

Neyse “anılar treni”nden inip tarife dönelim.

İncirli Popsicles

Öncelikle çubuk dondurma kalıbı almak gerekiyor. Mesela bu olabilir. Ama olmazsa karton bardak ve Starbucks tahta karıştırma çubukları da iş görebilir. Bu arada incir sever miydiniz? Baştan sormayı unuttum. Ama yerine kolayca başka bir meyve koyabilirsiniz. Ayrıca incir artık daha çabuk mu çıkıyor? Dün müthiş incirler vardı manavda.

2 Cup Hindistan cevizi sütü (oda sıcaklığında)

1/2 Cup Bal

1/2 Vanilya Çubuğunun iç kısmı

1 tutam tuz

4 taze incir (ince halka kesim)

Çubuk Dondurma kalıbı ve tahta çubuklar (isterseniz çubukların üzerine yiyene sürpriz bir not bırakabilirsiniz. “Tebrikler, Morsche kazandınız” gibi. Ama bilemiyorum tabii belki de siz benim kadar konuyu sulandırmak istemezsiniz.)

İncir haricindeki tüm malzemeyi çukur bir kabın içinde çırparak karıştırın. İncir halkalarını çubuk dondurma kalıbının içlerine biraz bastırarak iyice yerleştirin. Karışımınızı kalıplara döküp dondurmak için buzluk kısmında bekletin. ilk 15-20 dakika biraz katılaşınca yarısına kadar çubuğu saplayın tam kalbine. Bu karışımdan ortalama 6 adet dondurma çıkıyor.

Afiyet Olsun!

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.