Troppodonna Artist Talk: Erkut Terliksiz

İnsan ile ilgili garip bir şey var. Aynada kendine bakarken gördüğü orantısızlıklara beyninin içindeki bir düzeltici anında müdahale ediyor. Gözlerinden biri küçük biri değil, burnun bir tarafa doğru daha eğri, ağzının bir tarafındaki çizgi daha

İnsan ile ilgili garip bir şey var. Aynada kendine bakarken gördüğü orantısızlıklara beyninin içindeki bir düzeltici anında müdahale ediyor. Gözlerinden biri küçük biri değil, burnun bir tarafa doğru daha eğri, ağzının bir tarafındaki çizgi daha derin ama sen bunu görmeyiveriyorsun. Halbuki başkasına bakarken öyle değil. Kafede gördüğün genç kıza baktıkça çok güzelmiş noktasından aslında o kadar da değilmişe doğru hızlıca dönüveriyorsun. Eleştirel gözün çevrene bakarken acımasızca çalışıyor.

Sanatçı Erkut Terliksiz’in x-ist’te açılan yeni sergisi “Freaks of Nature” da (daha ziyaret edemedim açılmadığı için, ama sergi metni üzerinden :)) ilk bunu düşündürüyor. Kusursuzluk beklentisi ile standartlaşan insan formları, aşırılıklar, cehalet ve kurnazlık ile şekillenen toplumlar. Bir tarafta “kendin ol, kendinle barış” klişelerinin taa çizgi film yaşındaki çocuklardan itibaren suni bir şekilde verilmesi, diğer yandan daha o yaşlardan itibaren küçük kadınlar ve adamlar gibi Instagram karelerinde, aynı  açıdan, aynı öğrenilmiş pozu veren çocuklar, gençler, bizler…

Yine sergi metninde diyor ki “sanatçı ilk bakışta sevimli bir dünyanın kapılarını açıyormuş hissi yaratırken…” işte Erkut Terliksiz her seferinde bizleri böyle kandırmayı başarıyor. Her seferinde şeker gibi renklerini yavaşça eritiyor ve içerideki canavarlarla yüzleşmemizi sağlıyor.

Troppodonna için birkaç zaman önce Erkut ile bir “artist talk” videosu hazırlamıştık. Sergi öncesinde bu video ile sanatçıyı biraz daha çok tanımanıza aracı olmayı arzu ederim. Çünkü insanlar eserlerini gördükleri sanatçıları ne kadar çok tanırlarsa yaptıklar işlerle de o derece bağ kuruyorlar. Sanki sanatçı herkesi bir kenara bırakmış da size bir selam çakıyormuş hissi uyandırıyor.

Bir de bu video Uraz’ın varlığı ile çok özel sanırım. Erkut Terliksiz’in 6. kişisel sergisi “Freaks of Nature” x-ist’in Karaköy Juma’daki yeni mekanında 4 Ekim’de başlıyor ve 10 Kasım’da sona erecek. Daha zaman varmış diye oyalanmayın şimdiden programınızı yapın!

Galeri x-ist: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Mumhane Cd., No:50, K:2, 34425 Beyoğlu / İstanbul

Çağla Bingöl

Sorry, the comment form is closed at this time.