TURBO Dünyanın En Ünlü Duvarında!

Graffitiye ilgisi olan herkesin tanıdığı, Türk sokak sanatının "atababası" Turbo'dan göğsümüzü kabartan bir haber geldi. Graffiti kültürünün en önemli isimlerini ağırlayan Paris'teki Le Mur Projesi 23-24 Ocak tarihlerinde Turbo'nun olacak! Yani sokak sanatının en önemli

poster_01_02

Graffitiye ilgisi olan herkesin tanıdığı, Türk sokak sanatının “atababası” Turbo’dan göğsümüzü kabartan bir haber geldi. Graffiti kültürünün en önemli isimlerini ağırlayan Paris’teki Le Mur Projesi 23-24 Ocak tarihlerinde Turbo’nun olacak! Yani sokak sanatının en önemli sahnelerinden birinde ilk Türk!  15 gün için ama zaten sokak sanatının ruhu bu ve Le Mur Projesi’nin dönemsel olarak yayınlanan arşiv niteliğindeki kitabında bu iş fotoğrafları ile sonsuzluk kazanacak.

Turbo ve troppodonna’nın birlikteliği geçmişe dayanıyor. Bilenler hatırlar, Karl Lagerfeld Markası’nın Türkiye’ye gelişi onuruna  Karl’ın sırt çantası ile İstanbul’un ikonik mekanlarını gezmiş sonra da çantayı Turbo’nun harika desenleri ile bezemesini izlemiştik. Tekrar izlemek isteyenler için video:

Bizi çok mutlu eden bu çalışmanın arkasında sevgili Roxane Ayral var. Ağustos 2014’te İstanbul Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen DUVARLARIN DİLİ uluslarası street art – graffiti sergisinin proje mimarı ve küratörü Roxane Ayral’ın Paris’te street art  – graffiti sanatçılarını destekleyen LE MUR derneği ile yaptığı girişimin bir meyvesi bu. Roxane’la o dönem bu başarılı sergi hakkkında kısa bir sohbet de gerçekleştirmiştik.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen bu projede Turbo için bakanlığın Paris’teki merkezinde bir de davet düzenlenecek ve Turbo Fransız sanatçılar ile bir araya gelecek. 23 – 24 Ocak tarihlerinde Paris’ten bildirimleri ile troppodonna’nın değerli konuk yazarı Cüneyt Ayral Turbo’nun çalışmasını bizim için izleyecek.

Kısacası gelişmeler için hatta kalın!

çağla bingöl