TURBO Paris'in Duvarındaydı

Türkiye’de graffiti ve street art’ın / sokak sanatının babası olarak tanınan TURBO - Tunç Dindaş, Fransa’nın ünlü LE MUR derneği tarafından her iki haftada bir, bir sanatçı tarafından boyanmakta olan Oberkamf duvarını boyamak üzere davet

2016-01-23 16.50.48

Türkiye’de graffiti ve street art’ın / sokak sanatının babası olarak tanınan TURBO – Tunç Dindaş, Fransa’nın ünlü LE MUR derneği tarafından her iki haftada bir, bir sanatçı tarafından boyanmakta olan Oberkamf duvarını boyamak üzere davet edilmişti.

2016-01-22 15.32.26

22-23 Ocak günleri arasında gerçekleşen etkinlik için Paris’e gelen TURBO, 22 Ocak günü yoğun yağmur altında toplam 8 saat çalışarak eserinin büyük bölümünü tamamladı. 23 Ocak günü eser son halini aldı ve LE MUR derneği başkanı Bob Jeudy, derneğin kurucularından Jean Faecheur ve Thomas Schmitt tarafından açılışı gerçekleştirildi. T.C. Kültür Bakanlığı’nın katkıları ile Paris’e gelen Turbo’nun eserinin açılışında Paris Turizm ve Kültür Ataşemiz Serra Aytun da hazır bulundu.

2016-01-23 13.22.49

LE MUR Derneği’nin kurucularından Jean Faecheur ve Küratör Roxane Ayral TURBO’nun eserinin önünde

TURBO’nun Le Mur Derneği ile tanışmasını sağlayan Küratör Roxane Ayral ve Le Mur Derneği’nin kurucularından Thomas Schmitt, sanatçı eserini hazırlarken onu hiç yalnız bırakmadılar.

2016-01-23 16.49.35

TURBO Paris’in şanlı duvarı olarak kabul edilen Oberkamf Duvarı’ndaki eserini küratörü Roxane Ayral’a ithaf etti.

TURBO’nun Paris’teki çabasına katkı sunan T.C. Kültür Bakanlığı, sanatçıyı yabancı sanatçılar ile tanıştırmak amacıyla 26 Ocak günü bir kokteyl düzenliyor. TURBO bu kokteyl sırasında bir de tuval boyayacak ve bu tuvalini Paris Turizm ve Kültür Ataşeliği’mizin ofisine armağan edecek.

troppodonna-turbo1

Le Mur Derneği’nin başkanı Bob Jeudy TURBO ile eserinin önünde

troppodonna-turbo 2

Jean Faecheur TURBO’nun eseri ile ilgili bilgiyi kendisi duvara yapıştırdı

Tüm fotograflar: © Dilara Kutay /Paris

PARİS’TEN

Cüneyt Ayral