Uzmanlarından Sağlıklı Beslenme için 5 Altın Öğüt

Beslenme uzmanları, danışanlarına sağlıklı bir beslenme planı hazırlarken bazı önemli noktaları asla atlamamaya dikkat ediyorlar. Bu noktalar onların imzası gibi. Kimisi sabah proteinsiz olmaz diyor kimisi sindirim sisteminin güçlenmesine dikkat çekiyor. Bazısı da düzenli uykuyu

karlie kloss healty happy eating

Beslenme uzmanları, danışanlarına sağlıklı bir beslenme planı hazırlarken bazı önemli noktaları asla atlamamaya dikkat ediyorlar. Bu noktalar onların imzası gibi. Kimisi sabah proteinsiz olmaz diyor kimisi sindirim sisteminin güçlenmesine dikkat çekiyor. Bazısı da düzenli uykuyu yabana atmamanızı öğütlüyor.

Dünyaca ünlü beslenme uzmanlarının röportajlarını, makale ve kitaplarını okuyarak sizin için notlar aldık. Sonra bu notları karşılaştırarak en önemli ve en çok söylenen 5 öğüdü bulduk!

Doymak İçin Ekmeğe Güvenmeyin! Özellikle kahvaltıların baş tacı olan ekmeği daha çok ve hızlı doyabilmek için en güvenli liman zannediyoruz. Ama tam buğday bile olsa maalesef bu doğru değil. Besin değeri açısından alt seviyelerde yer alan tahıllar yerine sabah kahvaltılarınıza ızgara sebzeler eklemeye çalışın. Mesela kapya biberi, havuç, kara havuç, normal ve tatlı patates en çok önerilen ızgaralıklar.

Kahvaltıda Protein Önemli! Kahvaltının daha uzun süre sizi tok tutabilmesi ve saat 11 civarı abur cubura saldırtmaması için protein almanız önemli. Bunun için haşlanmış yumurta/ çırpılmış yumurta (mesela biraz hindistan cevizi yağında), hindi göğüs füme ya da dana füme olabilir.

Yeterince Lif Aldığınızdan Emin Olun! Hani beslenme uzmanları size bazı şeyleri tane ya da gram ile listeliyorlar ya, istiyorlar ki yeterince yediğinizden emin olabilsinler. Mesela günde 30 gr kadar lif almanız gerekiyor. Lifli gıdalar hem hipoglisemi, hem kalp hastalıkları hem de obezite ve sindirim rahatsızlıklarını engellemek için gerekli. Kısacası mevye ve (olabildiğince) sebzeleri soymadan yemeğe çalışın.

Sağlığa Yararlı Yağları Eksik Etmeyin! Mesela E vitamini zengini, cildi besleyen avokado ve beyaz peynir, Omega 3 deposu somon ve ceviz gibi.

yumurta

Sindirim Sisteminizi Temiz ve Sağlıklı Tutun! Arabanın çalışma prensibi gibi düşünün; kirli, tıkanmış, yağı azalmış bir mekanik sistem sonunda büyük arızalara neden olur. Sindirim sistemi de boğazdan mideye ve bağırsaklara kadar böyledir. Daha iyi çalışıp daha iyi sindirmeli, enerji vermeli ve fazlalıkları doğru ayırıp vücuttan atmalı. Bunun için hindistan cevizi sütü ve yağı, ıspanak, chia tohumu, rezene tohumu, nane, oregano gibi gıdalar kadar Prebiotik ve Probiotik gruplar da öneriliyor.

Prebiotikler arasında soğan, sarımsak, elma, badem, muz ve tatlı patates sayılırken probiotikler içinde turşu, turşu suyu, kefir ve yoğurt ilk akla gelenler oluyor.

Badem sütünün faydalarını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Diyetin ilk gün kabusunu kolayca aşmak için bu yazıyı okumalısınız. 

Neden hindistan cevizi yağına geçmelisiniz? Cevabı için lütfen tıklayınız. 

Yazın kilonuzu korumanızı yardımcı olarak 10 süper besin için lütfen tıklayınız. 

troppodonna