Wang Balenciaga'ya Veda Ediyor…

Neredeyse bir haftadır takip etmeye çalıştığımız, basit bir dedikodu olarak başlayıp için için yanarak büyüyen bir haber vardı. Yoksa Alexander Wang 2012 yılında büyük tezahuratlarla geldiği Balenciaga markasını bırakıyor muydu? Dün gece sonunda kesinleşti ki

alexander-wang-balenciaga

Neredeyse bir haftadır takip etmeye çalıştığımız, basit bir dedikodu olarak başlayıp için için yanarak büyüyen bir haber vardı. Yoksa Alexander Wang 2012 yılında büyük tezahuratlarla geldiği Balenciaga markasını bırakıyor muydu? Dün gece sonunda kesinleşti ki cevap evetti. Wang ve Balenciaga’nın yolları ayrılıyordu. Gelin biraz geçmişe dönerek, neden bu evliliği baştan beri onaylamadığımdan bahsedeyim size.

Balenciaga Bildiğiniz üzere 15 sene gibi moda camiasında dile kolay bir zaman Nicolas Ghesquière kaptanlığında ilerliyordu. Marka hiçbir zaman en popülerler arasında değildi belki ama, Cristobal Balenciaga’dan gelen tasarım mirasına başarıyla sahip çıkan ve yine bu efsanevi ismin vizyonuna uygun olarak sürekli gelişmeyi ve ilerlemeyi sürdüren bir markaydı. Ama işte demin de dediğim gibi her zaman moda’nın “ivy” liginin güzel ama soğuk kızı olarak biraz göz korkutuyordu. Nitekim markanın dönem içinde en bilinen ve ticari başarı kazanan hit’i 2001 yılında Ghesquière’in tasarladığı Motorcycle çantalar oldu.nicolasghesquiere1

İşte Kering grup, her çok markalı firmanın yaptığı gibi bu cool kızı bir “prom queen”e çevirmek için adım attı ve markanın başına NY tasarım ekolünün genç nesil temsilcilerinden Alexander Wang’ı geçirdi. Tabii bu dönem Ghesquière için çok fırtınalı ve çirkin bir dönemdi.

Açıkçası, bana göre de Balenciaga gibi çok değerli bir markanın attığı bu adım hayal kırıklığıydı. Bu kısaca şu demekti ki Balenciaga bile işin kolayına kaçıp en ticari formüle tav oluyordu. Sanatsal moda tasarımı, yüksek işçilik, geçmişten gelen marka değeri falan çöpe atılıyor hissi veriyordu.Genç moda idealistleri için haksızlıktı.

balenciaga001

Ama bir prom queen yaratmaya çalıştığınız zaman onun okulun en popüler basketbolcu çocuğuyla (en zeki ya da en kültürlü değil) çıkması gerekiyor. Ve aslında bu dönem için istenen de elde edildi aslında. Marka bu dönemde her sezon neredeyse %30- %50 bandındaki cirosal büyümesi ile yıllık 350 Milyon Euro’luk bir hacme ulaştı. Bu dönemde mağaza sayısı tüm dünya çapında 7’den 90’a yükseldi. Satış  noktası ise 500’e çıktı. Bu anlamda ticari başarıyı forse eden bir tasarımcı seçimi doğru olabilir. İstenen büyüme de yakalandı. Ama bir sorun var ki burada tavuk mu yumurtadan çıktı yoksa yumurta mı tavuktan tartışmalı. Zira perakendecilikte Freestanding denen kendi mono mağazanı açmak markanın bilinirliğini büyütmek ve istenen imajı oturtmak manasında çok önemli olduğundan, marka bu nedenle de hızlıca büyümüş olabilir. Ya da aynı dönemde hem kendi NewYorker markasına devam eden, hem H&M’de satışa çıktığı an tükenen konuk tasarımcısı olan hem de Balenciaga gibi Paris Moda Haftasında (ya da kısaca ölüm liginde) yılda 4 show sergileyerek devreleri yakan Wang’ın başarısı olabilir. Çünkü Kering bu konularda ketumluğu ile bilinen bir marka.

French designer Simon Porte Jacquemus reacts at the end of his Fall/Winter 2014-2015 women's ready-to-wear collection during Paris Fashion Week

Şimdi ne olacak peki büyük ihtimalle Wang kendi markamı büyütmek istiyordum ben zaten diyecek (bknz: Marc Jacobs abisi) Balenciaga’nın ise Gucci örneğinde olduğu gibi genç, tutkulu, çalışkan ama “isimsiz” bir isme yöneleceği konuşuyor. En çok konuşulan aday ise kendi markasını 5 sene önce lanse eden ve büyük bir yükselme grafiğinde olan Fransız Simon Porte Jacquemus. Onu da kısa süre içinde daha yakından tanıyacağız Troppodonna’da ama şimdilik kısa bir hatırlatma olarak son sezon defilesinde mankenlerinin suratındaki ikinci surat makyajı çok konuşulmuştu.

Alexander Wang’ın son Balenciaga Show’u ise 2016 İlkbahar/Yaz koleksiyonu olacak.

Çağla Bingöl