Yeni Prenses Meghan Markle’ın Baba Draması

Suits dizisinin yıldızı Meghan Markle ilk olarak Prens Harry ile el ele görüldüğünde çoğunluk konunun bu kadar ciddiye binebileceğini tahmin etmemişti. Çünkü hanedanın en genç üyesi aynı zamanda en uçarısıydı. Ayrıca Meghan Markle Amerikalı, melez,

meghan markle
Suits dizisinin yıldızı Meghan Markle ilk olarak Prens Harry ile el ele görüldüğünde çoğunluk konunun bu kadar ciddiye binebileceğini tahmin etmemişti. Çünkü hanedanın en genç üyesi aynı zamanda en uçarısıydı. Ayrıca Meghan Markle Amerikalı, melez, boşanmış bir dizi yıldızıydı ve Harry’den yaşça büyüktü. Yok, bu iş olamazdı.
Ama hızlıca bugüne gelirsek, olmaz denilen oldu. Çift 19 Mayıs günü yüksek katılımlı bir törenle evleniyor. Herkesin gözü üzerlerinde doğal olarak. Gelinlik Ralph&Russo, balayı Botswana deniyor. Bu tahminler Kate Middleton döneminde de konuşulmuştu. Ama Meghan’a sıra gelince iş orada kalmadı. Çünkü düşünsenize her kız çocuğunun içinde bir prenses olma hayali vardır (hiç büyümeyen bir kız). Ve bu hayal George büyüyene kadar olan süre için yıkıldı. Hem de kim için? Amerikalı, melez, boşanmış bir dizi yıldızı olan Meghan Markle için, hem de Harry’den yaşlı. (bu satırı her paragraf sonuna taşıyalım mı?)

meghan-markle-prince-harry-upset

O kapak fotoğrafı hesaplanarak mı kareye sokulmuş?

İngiliz medyasında işi abartıp Meghan’ı “Straight Outta Compton” ile yan yana getirenler oldu. Hepsine göğüs gerilirdi de işte, bir de Amerika’da içi sorunlu aile üyeleri ile doldurulmuş, ağır bir bagaj bırakılmamış olsaydı. İlk alarm ablasından geldi. Daha nişanın açıklandığı günlerde “sevinçli” abla, kardeşi hakkında bir hatırat kaleme alacağını açıkladı. Onu resmin dışına ötelemişken bu defa baba Thomas Markle devreye girdi. Ve Amerika’da benim diyen ün budalasını bile bıktıracak tarzı ile TMZ.com.
thomas_markle_paparazzi_foto
Yeni prensesin ailesi baştan beri merak unsuruydu zaten. Derken birgün tonton babasının oldukça şirin paparazzi kareleri basına yansıdı. Birinde smokin deniyor, bir diğerinde de İngiltere’yi anlatan bir turist kitabını inceliyordu. Ne tatlı değil mi, kızının düğününe katılacak diye Big Ben saat kulesine, Kensington Palace’ın resmine falan bakıyor. Tabii Amerikalı’ların son derece cahil olduğu ve kendi ülkelerinden başka bir şey bilmedikleri önyargısıyla da çok iyi uyuşuyordu bu kareler.
Sonra bu fotoğrafların düzmece olduğu ortaya çıktı. Tabii tüm dünya şaşıp kaldı, içinde hala Prens Harry’ye dair bir ümit olanlar hafiften sevindi. Kız grupları arasında “bu evlilik sürmez” temalı konuşmalar geçti. Zaten Markle Amerikalı, melez, boşanmış, Harry’den yaşlı bir tv yıldızıydı.
Haberin patlak vermesi ile Meghan Markle’ın çok utandığı ve üzüldüğü söylendi. Babası ise kızının düğününe katılmayacağını bildirdi. Maalesef yine TMZ.com’a yaptı açıklamasını. Derken yine fikir değiştirdi gideceğim dedi. Sonra kalp krizi geçiriyorum dedi. Sonra olsun yine de gideceğim ve derken son olarak gitmeyeceği belirtildi. Bunların hepsi fısıltı gazetesi kıvamında açıklamalar olarak kaldı. Kensington’ın basın ofisinden yapılan tek açıklama ise Meghan Markle’ın çok üzgün olduğu ve Harry ile Meghan’ın bu zor dönemlerinde mahremiyetlerine anlayış gösterilmesini istediklerini söylüyordu ki bu açıklama ne için yapıldı çok anlaşılamadı. Babası düzmece bir paparazzi çekimi yaptığı için mi yoksa kalp krizi geçirdiği için mi ya da düğüne gelemeyeceği için mi? Yoksa Big Ben’i bilmediği için mi?

Yinede_ailendir_karesi

“It is still family”

Sonuç olarak konu saray tarafından da, çift tarafında da, ama özellikle Meghan Markle’ın kendisi tarafından çok kötü yönetildi. Filmlerden öğrendiğimiz bütün o “aile her şeyden önce gelir”, “yine de ailendir” gibi Amerikan klişelerinin hiçbirini göremedik. O zaman bu Amerikan – İngiliz ortak yapımından ne anladık madem Meghan da tıpkı tipik bir doğulu gibi ailesinden utanacaktı? Yok yanlış anlamışsın bu başka bir Amerikan klişesi olan “daddy issues” diyebilirsiniz. Ama bana utanma tarafı daha baskın gibi geldi, çünkü alışılmadık bir prenses adayı olduğu artık gizlenemezdi. Basının da yoğun desteği ile bunun ağrısını hep hissediyordu. O zaman biraz daha fazla malzeme çıkarmamak için en azından ailesini gizleyebilirdi. Ama hesap tutmadı. Keşke tüm bu olanları öngörüp ailesi ile bir araya gelseydi, basına poz verseydi. O zaman kimse merak etmezdi. Kusura bakmasın bu hikayeyi asıl o yönetemedi…
Çağla Bingöl