Yeni Yıl Kararınızı Bu Sene Uygulayacaksınız!

Yeni yıl öncesinde hayatınızı daha iyi bir noktaya götürecek kararlar alır mısınız? Mesela en klasiklerinden sigarayı bırakmak, spor yapmak, zayıflamak, stresle savaşmayı öğrenmek, daha az dedikodu yapmak, o terfiyi almak, o aşkı bulmak, aileye daha

happy mood

Yeni yıl öncesinde hayatınızı daha iyi bir noktaya götürecek kararlar alır mısınız? Mesela en klasiklerinden sigarayı bırakmak, spor yapmak, zayıflamak, stresle savaşmayı öğrenmek, daha az dedikodu yapmak, o terfiyi almak, o aşkı bulmak, aileye daha tatlı davranmak vs. vs.

Yine yılın o dönemi geldi. 2016 öncesi aldığınız herhangi bir kararı gerçekleştirebildiniz mi bilemiyorum ama bu sene size biraz yardımcı olmak istiyorum. Çünkü bu işleri başaran insanların çeşitli yöntemleri, pratik bakış açıları, çözüm yolları var. Çoklarını okudum, en basitleştirilmiş şekliyle anlatacağım. Sonra bu sene hep beraber başaracağız, göreceksiniz (bizim neyimiz eksik).

Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Geçtiğimiz senelerde annemizden babamızdan, kocamızdan, patronumuzdan bile isteyemediğimiz şeyleri taa evrenden dilemek diye bir konu vardı. Son zamanda bunu konuşan pek kalmamış. Kimse evrenden bahsetmediğine göre artık sanırım çağrılara pek dönmemiş kendisi. #missedcall123

happy girl

Fakat cevabın kendi içimizde olduğu bilgisini asla bir kenara bırakmayın. Tabii sadece istemek yetmiyor o dileğe ulaşan yolun önünü de açmalısınız. Çünkü belli ki karşınıza çeşitli  duvarlar, çukurlar, barikatlar çıkıyor ki o istediğinize ulaşamıyorsunuz.

Mesela diyelim ki ben, Çağla Bingöl, bu sene daha fit bir vücuda sahip olmak istiyorum. Geçen sene de istiyordum ama kaslarıma bu dileği iletmeyi 2016’da başaramadım. 2015’te de olduğu gibi. Şimdi size kendi üzerimden bir egzersiz ile bu yeni yıl kararını gerçekleştirmenin yolunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle neden daha fit olmak istiyorum. Çünkü yaş kemale erdi artık yer çekimi asla dostunuz değil. Üst kol bölgesi sürekli dik durmasını hatırlatmanız gereken çocuklar gibi sarkık duruyor. Bu da beni tshirtlerden soğutuyor, tshirtlere küsen birinin yaz ayları iyi geçmez. İşin içine yeri öpmek isteyen kalçayı da katabiliriz. Demek ki özellikle bu iki bölgeye yüklenmem lazım. Çünkü gözüme en çok batan onlar. Peki ne yapabilirim buna çözüm bulmak için? Zorlu Crossfit antremanları, Pilates’te geçen saatler, spor salonuna yılın başında avuç avuç para yatırmak pek de bana uygun değil. Evde aletler var onlardan yararlabilirim sanırım. Çok sevdiğim Youtube’a “kol sıkılaştıran egzersizler” yazmam yeterli. Peki daha önce neden yapamadım. Çünkü konuyu kafamda imkansız hale getirdim. “Bunun için iyi bir spor hocasının bilmem ne hareketlerini bana özel düzenlemesi lazım” gibi düşüncelerle işi büyütüp yokuşa sürdüm. Bu düşünce şeklinde kendinize mutlaka sorun “ben bu hedefime daha önce neden ulaşamadım?” diye. Neden mesela sigarayı bırakamadım. Benim üstteki örneğimde çok kolay anlamışsınızdır ki neden tembellik. Kocaman sarkık kollu bir tembel teneke olmam. Peki sizin sigarayı bırakamama nedeniniz nedir? Onu bir sorgulayın. Belki bu yolda ilerlerken baş etmeniz gereken başka bir sorunu çözmekle başlarsınız. Mesela çalıştığım işin stresini kaldıramıyorum gibi. O zaman iş hayatınızı düzeltmeye çalışın. Bu yolda küçük küçük başlayıp büyüğe giden adımlar atabilirsiniz. Mesela o işi gerçekten seviyor musunuz? Seviyorsunuz ama bu kurumdaki iş yapma biçimi mi size ters. O zaman CV’nizi düzenleyin ve LinkedIn’de sevdiğiniz, bu işin iyi yapıldığı bir yere geçmek için hareket edin. Yok bu iş artık size uygun değil mi, zaten hayat şartları tesadüfen mi sizi bu pozisyona sürüklemişti, o zaman asıl ilginizi çeken alanı bulun. Kendinizi o konuda okuyarak, sektörü takibe başlayarak, belki workshoplarla geliştirin.

Başka bir örnek üzerinden yine konuşalım. Mesela kitap yazmak istiyor biri, konuda kafasında oluşmaya başladığı halde bir türlü kağıt/kaleme elini süremiyor. Bunun nedenini kendine sorması lazım? Ben tembel miyim? Yoksa korkuyor muyum? Yazarsam, bu iş gerçeğe dönüşürse ama kimse beğenmezse? O korkunun altında yatan nedir? Utangaçlık mı?

happy-thoughts

Son ama yine farklı bir örnek. Diyelim ki eve her gün dışarıdan yemek söylüyorsunuz. Hem sağlıklı bir beslenme metodu değil hem de bütçenizde git gide büyüyen kara bir delik gibi (kara delikler git gide büyür mü, daha çok okumalıyım uzay hakkında). Şimdi gidip D&R’dan 3 ayrı çeşit yemek kitabı alıp süpermarkete bir aylık maaşı bırakmadan önce derin bir nefes alın, sakinleşin. Tek bir kitap alın ya da annenizden bir tane sebze yemeği tarifi öğrenin (zaten bazını öğrendiniz mi hepsi aşağı yukarı aynı), hem annenizin de hatırını sormuş olursunuz. Haftanın 1 ya da 2 gününü evde yemek yapma günü olarak belirleyin ve sadece tarifte geçen şeyleri satın alın. Çünkü çok alıp da sonunda çürüyenleri atmanız gerekirse motivasyonunuzu da kaybedersiniz (hem de dünyanın bu durumunda israf en büyük günahlardan biri). Sonra göreceksiniz mutfakta hareketleriniz rahatladıkça ve kendi tarzınızı oluşturdukça, yavaş yavaş kendi tarifleri olan yemeksepetiyle vedalaşmış hamarat bir insan haline geleceksiniz. Önemli olan adımları küçük küçük atmak. Basamakları sindirerek çıkmak usta şair Ahmet Haşim gibi…

Şimdi sizden ricam kendinize sakin, sessiz, yalnız, bir yarım saat ayırın. Şu tarz bir müzik açabilirsiniz. Ama şart değil. Önce 2016’da mutsuz olduğunuz konuları düşünün. Sonra bir tanesine yoğunlaşın ve ona çözüm bulmak için pratik metodlar ne olabilir kendi kendinize bir beyin fırtınası yaratın. Cevabı hemen gelmeyebilir, sorun değil bazı günler güneş de doğmuyor neredeyse, ama kafanızı bu düşünce rayına sokmanız bile çok büyük bir adım. Kendinize şunu söyleyin “yepyeni bir yıl, yepyeni imkanlarla başlıyor. Bu yıl xx kararımı gerçekleştireceğim.” Sonra derin birkaç nefes alın bu pozitif duyguları tekrar dile getirin. Çözümü mutlaka içinizde bulacaksınız. O an olmasa bile farklı bir anda uzun süre hatırlayamadığınız şarkının sözleri gibi kafanızda belirecek. Önce önünüzde duran bariyerin ne olduğunu keşfedeceksiniz, sonra onu gidermeye çalışarak ruhsal bir temizlik yapacaksınız. Yolunuzdaki engeller kalktıkça hedefinize ulaşacaksınız.

img_0315

Bu sene o çok istediğiniz projeyi gerçekleştirecek, bir türlü düzenleyemediğiniz o gardırobu yoluna koyacak, ertelele ertelene kafanızda büyüyen konuşmaları yapacak, daha az alışverişe çıkacak, sigarayı bırakacak, kiloyu azaltacak, daha az stres yaşayan, daha mutlu bir insan olacaksınız.

Arada hedefinizden kaydığınızı hissederseniz yine aynı ritüele dönün tekrar düşünün beni ne durdurdu? O sorunu önünüzden kaldırın. Yola devam!

2017 sizin yılınız olacak!

sevgilerimle,

çağla bingöl