Yükselen Trend: Eğlence Parkları

Dün Reuters'den gelen bir haber ile LVMH Grubun Paris'te bir eğlence parkı açacağı bilgisini aldık. Evet, eğlence parkı. Hani Disneyland gibi! Ya da Dismaland gibi (şaka tabii öyle değil). Şimdi konu Louis Vuitton başta olmak

LVMH-Amesument-Park

Dün Reuters’den gelen bir haber ile LVMH Grubun Paris’te bir eğlence parkı açacağı bilgisini aldık. Evet, eğlence parkı. Hani Disneyland gibi! Ya da Dismaland gibi (şaka tabii öyle değil). Şimdi konu Louis Vuitton başta olmak üzere içinde Givenchy, Dior, Marc Jacobs gibi moda markaları barındıran bir firmanın eğlence parkı olunca aklımıza “Alisin Etekleri”nin Dior’un New Look kabarık etek tasarımlısı falan geliyor ama kazın ayağı öyle değil. Çünkü tabii ki öylesi çok basit olurdu. Louis Vuitton çantanın üzerine Mona Lisa resmi basmak kadar basit olurdu hatta. (aaa, upsss).

Bu sefer çok daha sofistike bir proje ile karşı karşıyayız. Paris’teki Jardin d’Acclimatation Park alanında açılacak olan eğlence parkının teması “Steampunk”. Yani retro ve vintage dönem füturistik yapıtlar. Yani Jules Verne eserlerinden Doctor Who’ya, Metropolis’ten Sherlock Holmes’e geek yapan her şey.

2018 yazında açılması hedeflenen LVMH grubun eğlence parkının 70 milyon Dolar’a mal olacağı söyleniyor. Firmanın hedefi Disneyland Paris’in başı çektiği kategoride ikinci ya da en azında üçüncü adres olmak.

Eataly-World-Projesi

Peki, hadi diyelim LVMH Grubu’nun bu projeyi yapması için her şey denk düşmüştü. Çünkü park alanının çoğunluğunun mülk sahibi zaten kendileri ve marka karmalarının içinde bir de Compagnie des Alps isimli, bu konuda faaliyet gösteren bir firma da bulunuyor. Tüm dünyaya İtalyan yemek kültürünü yayan Eataly’ye ne demeli? Onlar da Bologna’ya da böyle bir merkez açmak için hazırlanıyorlar. Eataly World ismindeki tematik eğlence parkı, 20 dönüm alan içinde Eataly’den alıştığımız İtalyan restoranlarının yanı sıra içinde gezebileceğiniz bostan ve çiftlik alanları, meyve bahçeleri de içerecekmiş. Aynı zamanda Proscuitto’dan makarnaya lezzetlerin yapımını gösteren workshoplar ve tabii park eğlenceleri de olacakmış. Kasım ayında açılması planlanan Eataly World’ü yılda 6 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyormuş. Tek takıldığım nokta projeyi anlatırken yediğiniz etin kaynağını otlaklarda geviş getirirken görebiliyorsunuz mesajı oldu. Çünkü görmek istemem. #thanksNOthanks

Peki bu trend nereden çıktı derseniz milenyum jenerasyonunun alışverişten çok deneyime para harcamaları sorunun cevabı olabilir. Hem aldıklarının fiyatına, üretim sürecine, çevreye zararına vs. dikkat ediyorlar, hem de alışveriş yerine hayata yatırım yapıyorlar.

Bir de benim diğer teorim var. Arada sırada söylüyorum, lütfen yabana atmayın. Sosyal hayatta “geek”, “nerd”, “inek” olarak adlandırılan arkadaşların cepleri dolu. Biraz da oraya el atmak lazım.

çağla bingöl, not a nerd